آئین نامه ها و مقررات

شنبه, 03 آبان 1393 ساعت 18:07

شیوه نامه اجرایی "عضویت"، با هدف یکپارچه سازی و ایجاد وحدت رویه در نحوه عضوگیری کتابخانه های سازمان تهیه و تدوین شده است. در این شیوه نامه انواع عضویت، شرایط استفاده، وظایف کتابخانه در قبال اعضا و شرايط بهره برداري از امكانات كتابخانه براي افراد مختلف مشخص می گردد. 

 

 

 

ماده 1- تعاریف 

 

·    عضو عادی: به شخصي اطلاق مي شود كه با ارائه درخواست عضويت، كارت عضويت عادي به مدت يكسال براي ايشان صادر و تنها مجاز به استفاده از خدمات يكي از كتابخانه هاي سازمان مي باشد. ·    عضو ویژه: به شخصي اطلاق مي شودكه با ارائه درخواست عضويت، كارت عضويت ويژه به مدت يكسال براي ايشان صادر و مجاز به استفاده از خدمات كليه كتابخانه هاي سازمان مي باشد.

 

 

 

 

ماده 2- مدارک مورد نیاز برای عضویت

 

·    تکمیل فرم مخصوص عضویت در کتابخانه (پیوست شماره1) ·    ارائه يك قطعه عکس 4*3 جدید (می توان فایل الکترونیکی را ارائه نمود) ·    ارائه كارت ملي ·    پرداخت حق عضویت سالانه

 

 

 

جدول حق عضویت سالانه بر اساس درجه کتابخانه و سطح درآمدی در مناطق 22 گانه

 

ردیف

منطقه کتابخانه

حق عضویت عادی در کتابخانه های درجه 1 و 2

حق عضویت عادی در کتابخانه های درجه 3 و 4

حق عضویت ویژه

1

20-19-18-17-16-15

30/000 ريال

20/000 ريال

80/000 ريال

2

22-21-14-13-12-11-10-9-8-4

40/000 ريال

30/000 ريال

3

7-6-5-3-2-1

50/000 ريال

40/000 ريال

 

 

 

 

 

تبصره 2-1: افراد داراي كارت منزلت با ارائه كارت مذكور مي‌توانند به صورت رايگان به عضويت كتابخانه‌ها درآيند.

 

تبصره 2-2: ثبت نام کلیه متقاضیان عضویت در کتابخانه (بدون هیچ پیش شرطی) در تمام کتابخانه‌های سازمان الزامی می‌باشد.

 

تبصره 2-3: افراد زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و اعضا فعال بسيج   (با ارائه کارت سازمان مربوطه) می‌توانند از تخفیف 50 درصدی حق عضویت بهره‌مند شوند.

 

تبصره 2-4: هرگونه تغيير در حق عضويت يا تخفيف و يا صدور رايگان كارت عضويت بجز موارد فوق منوط به اخذ مجوز از مديريت امور كتابخانه ها مي باشد.

 

 

 

ماده 3- شرایط استفاده اعضا(عادی و ویژه) از کتابخانه 

 

·    اعضای عادی هر کتابخانه می‌توانند با ارائه کارت عضویت عادی فقط از خدمات همان کتابخانه استفاده نمایند. ·    اعضای ویژه با ارائه کارت عضویت ویژه می‌توانند از خدمات قابل ارائه در کلیه کتابخانه‌های سازمان استفاده نمایند. ·   استفاده افراد دیگر از کارت عضویت، مجاز نبوده و در صورت استفاده کارت توسط غیر، کارت عضویت باطل خواهد شد. ·    متقاضيان مي‌توانند از تاريخ ثبت نام به مدت يك سال از خدمات كتابخانه استفاده كنند. o  عضو موظف است در صورت تغییر نشانی و یا شماره تماس، مراتب را در اسرع وقت به صورت حضوری به کتابخانه يا از طریق پورتال كتابخانه عمومي تهران (www.tlib.ir) اطلاع دهد. o  عدم رعايت مقررات كتابخانه از سوي اعضا باعث ابطال كارت عضويت آنها خواهد شد. ·   عضو موظف است در صورت مفقود شدن کارت عضویت، مدیر کتابخانه را مطلع و جهت صدور كارت المثني  مبلغ  5/000 ریال پرداخت نماید.

 

 

 

ماده 4- شرایط و ضوابط استفاده از تالارهای مطالعه  

 

   

 

·     استفاده از تلفن همراه در تالار مطالعه و راهرو کتابخانه ممنوع است. ·     آوردن بالش، پتو، زیرانداز و فلاکس چای به سالن مطالعه اکیداً ممنوع است. ·     صحبت کردن، سر و صدا کردن و تجمع گروهی در هر نقطه از تالار مطالعه ممنوع است. ·     هر عملي که آرامش و نظم و انضباط سالن مطالعه را بر هم بزند و مانع مطالعه سایر اعضا شود ممنوع است. ·     همراه داشتن کارت عضویت جهت استفاده از سالن مطالعه الزامی می باشد. ·     در صورت بروز هرگونه تخلف از سوی اعضا، ناظر تالار موظف است تا مسئله را خود، حل و فصل نمايد و در صورت مشاهده موردي كه توسط وي قابل حل نباشد موضوع را به مدیر کتابخانه و یا از طریق مدیر کتابخانه به حراست منطقه گزارش دهد.

 

 

 

ماده 5-  شرایط استفاده از منابع 

 

·    اعضاي عادي كتابخانه مي‌توانند حداکثر 2 جلد کتاب و اعضاي ويژه حداكثر 4جلد كتاب به عنوان امانت عادی مدت 14 روز از کتابخانه امانت بگیرند. همچنین کلیه اعضا می توانند حداکثر 2جلد کتاب به عنوان امانت کوتاه مدت جهت استفاده در سالن و یا فعالیت های ضروری به مدت 2روز امانت بگیرند. در صورت تمایل به تمدید این مدت، می توانند با مراجعه به کتابخانه، از طریق تماس تلفني و یا با مراجعه به پورتال کتابخانه عمومی تهران كتاب مورد نظر را به مدت 14 روز دیگر در اختیار گیرند (كتابخانه درصورت رزرو ديگر اعضا براي كتاب امانت ‌داده ‌شده، مجاز به تمديد مجدد آن نمی‌باشد). ·   جریمه تاخیر در بازگشت هر کتاب روزانه 1/000 ریال می‌باشد و چنانچه مجموع روزهای تاخیر یک عضوی از 50 روز  در سال بیشتر باشد، کارت عضویت ایشان باطل خواهد شد.

 

تبصره 5-1: كتابخانه به جاي دريافت جريمه تاخير مي تواند معادل مبلغ جريمه، از عضوكتاب دريافت نمايد.

تبصره 5-2: مدیر كتابخانه در شرايط خاص مي تواند بنا به صلاحديد خود، نسبت به بخشش قسمتي ازجريمه تاخير ويا عدم دريافت جريمه اقدام نمايد.

 

·   امانت گيرنده مسئول حفظ و نگهداري منابع امانتي است و درصورت بروز هرگونه خسارت، مدیركتابخانه مجاز است ضمن دريافت خسارت، کارت عضویت وی را باطل کند. ·   كتاب‌هاي تست و کمک آموزشی، مرجع، ناياب و نفيس امانت داده نخواهد شد و تنها در داخل کتابخانه قابل استفاده می‌باشد. 

 

     

 

ماده 6- مسئوليت كتابخانه در قبال عضو هنگام ثبت نام

 

·    كتابخانه موظف است پس از ثبت نام عضو، بروشور خدمات و اطلاعات مربوط به كتابخانه‌ها‌ (نقشه و دفترچه راهنماي كتابخانه‌ها) را در اختيار عضو قرار دهد. ·    كتابخانه موظف است پس از تكميل موارد ماده سه توسط عضو، حداكثر ظرف 48ساعت نسبت به صدور كارت  عضويت اقدام نمايد. ·    كتابخانه به منظور تقدير از عضوي كه در طول سه سال عضويت ممتد (بدون وقفه) رعايت مقررات كتابخانه و شئونات اخلاقي را نموده باشد موظف است در سال چهارم ( به ازا هر 4سال، يك سال) ايشان را به عضويت افتخاري (رایگان) كتابخانه درآورد.

 

نكته: بروشور، كارت عضويت، نقشه و كتابچه راهنماي كتابخانه‌ها از طريق مديريت امور كتابخانه‌ها چاپ و در اختيار كتابخانه ها قرار خواهد گرفت.

 

تبصره 6-1: در صورت صلاحدید مدیر منطقه به ایجاد هرگونه تغییر در روند استفاده اعضا از منابع، شرایط امانت منابع و ثبت نام، باید کلیه تغییرات به تایید مدیریت امور کتابخانه ها برسد.

بازدید 447 بار
طراحی و پشتيبانی : برتر وب